Dodana: 19 styczeń 2006 13:15

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2006 13:15

Co dalej z Konstytucją Europejską?

Parlament Europejski uznaje, że do sprawnego funkcjonowania Unii Europejskiej w oparciu o w pełni demokratyczne zasady niezbędna jest Konstytucja i wezwał 19 stycznia 2006 r. do jej przyjęcia najpóźniej do 2009 roku. Zdaniem posłów bez Konstytucji nie będzie możliwe dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej po akcesji Bułgarii i Rumunii. Posłowie podkreślają również znaczenie debaty publicznej w sprawie przyszłości procesu integracji europejskiej definiującej wspólne tematy i jasno sprecyzowane cele polityczne.

W przyjętym sprawozdaniu autorstwa posłów Andrew Duffa (ALDE, GB) i Johannesa Voggenhubera (Verts/ALE, AT) Parlament Europejski proponuje wznowienie szeroko zakrojonej debaty publicznej nad przyszłością integracji europejskiej, która mogłaby stanowić szansę na propagowanie europejskiej demokracji. Posłowie krytykują Radę UE za nieumiejętność nadania okresowi refleksji wyraźnego kierunku oraz brak woli politycznej i zdolności kierowania dialogiem europejskim.

Traktat Nicejski nie stanowi, zdaniem posłów, odpowiedniej podstawy dla kontynuowania procesu integracji europejskiej i potrzebne jest porozumienie konstytucyjne, które wzmocni demokrację parlamentarną, ugruntuje prawa podstawowe, rozwinie aktywność obywatelską oraz poprawi zdolność rozszerzonej UE do skutecznego działania. Bez porozumienia konstytucyjnego Unia nie będzie mogła oczekiwać wsparcia ze strony swoich obywateli, utrzymać tempa integracji ani stać się wiarygodnym partnerem na scenie światowej, stwierdzają posłowie. Odrzucają jednak pomysł tworzenia wąskich grup państw, w ramach których wprowadzane byłyby reformy konstytucyjne.

Posłowie widzą potrzebę debaty zarówno w ramach europejskich, jak i krajowych i przestrzegają, że mające ograniczony zasięg debaty krajowe w niewielkim stopniu wpłyną na zmianę stereotypów narodowych, które legły u podstaw odrzucenia Konstytucji przez Holandię i Francję.

Parlament jest gotów odgrywać wiodącą rolę w koordynacji europejskiego dialogu, w który zaangażowane powinny być nie tylko instytucje europejskie, lecz również parlamenty krajowe i regionalne, władze lokalne, partie polityczne, partnerzy społeczni, środowiska akademickie. Planowana na ten rok debata mogłaby odbywać się w formie konferencji - forów parlamentarnych - których celem byłoby stopniowe formułowanie koniecznych wniosków politycznych.

Posłowie proponują, aby pierwsze forum parlamentarne odbyło się 9 maja br., przed czerwcowym szczytem Rady Europejskiej. Pierwsze forum parlamentarne powinno określić ograniczoną liczbę zagadnień priorytetowych dotyczących przyszłości Europy, które będą przedmiotem obrad kolejnych forów oraz szerszej debaty publicznej. Posłowie uważają, że główne zagadnienia, wokół których powinna toczyc się debata to proces integracyjny, rola UE w świecie, europejski model socjalny i ekonomiczny, bezpieczeństwo i sprawiedliwość oraz finansowanie zadań UE.

Kwestią o strategicznym znaczeniu jest aktywna postawa mediów (w szczególności telewizji, prasy i lokalnych stacji radiowych) oraz pozyskanie ich w celu prowadzenia publicznych sprawozdań z debaty i jej intensyfikacji. Posłom zależy także na pozyskaniu do dialogu partnerów społecznych, polityków różnego szczebla i kręgi akademickie. W tym celu proponują cykl pod nazwą Forum Obywatelskie w formie spotkań i dyskusji medialnych na szczeblu krajowym i lokalnym.

W rezolucji legislacyjnej Parlament proponuje, aby wnioski z okresu refleksji zostały sformułowane najpóźniej w drugiej połowie 2007r., kiedy powinna zostać podjęta decyzję w sprawie dalszego postępowania odnośnie Konstytucji.

Sprawozdanie zakładało otwarte scenariusze w zakresie wniosków i dalszych działań po zakończeniu okresu publicznej debaty, począwszy od uzupełnienia i doprecyzowania obecnego tekstu Traktatu Konstytucyjnego po jego całkowite przeredagowanie. Posłowie skłaniają się ku pierwszej opcji zakładając, że obecny tekst będzie mógł być uzupełniony o dodatkowe deklaracje lub protokoły.

Parlament Europejski będzie na bieżąco monitorować okres refleksji, szczególnie w zakresie przygotowania forów parlamentarnych, opracowania dokumentów roboczych („dokumentów europejskich”), podsumowania debat instytucjonalnych i obywatelskich oraz wynikających z nich wniosków i propozycji działania.

   
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook